Huolehdithan, että
Ulkoilutat koirasi reilusti ennen trimmaukseen tuloa, mielellään jo kotona ennen matkalle lähtöä, jotta ehdit tarvittaessa myös pestä ja kuivata hiekkaiset/märät tassut ja mahanalusen uudelleen.
Yleinen siisteys trimmaamossa. Huolehdithan, ettei koirasi merkkaa tai tee tarpeitaan sisälle, ennen eikä jälkeen trimmauksen! Merkattu tuote = ostettu tuote!
Puhtaat tassut, vatsanalus, ym. Emme voi trimmata hiekkaista tai märkää karvaa, koska ne tylsyttävät huipputerävät trimmaussakset sekä terät. Mikäli koira kuitenkin on hiekkainen, sovimme aina ennen trimmauksen aloitusta miten toimitaan; vaihtoehtoina koiran pesu (jos on aikaa), lisämaksu teroituksia varten tai hiekkaisten osien trimmaamatta jättäminen.
Pienet koirat kannattaakin aina kantaa trimmaukseen. Ison koiran voi tarvittaessa suojata kurapuvulla ja – tossuilla, joita markkinoilta löytyy paljon erilaisia. Meidän valikoimistamme löydät mm. Janutexin kurapuvut, myös pidemmillä erityisesti villakoirille tarkoitetuilla lahkeilla.
Huolehdithan, että mikäli et itse tuo koiraa trimmaukseen, myös sijaistuoja tietää tämän. Myös silloin kun koirasi on tulossa pesuun.
Trimmattava turkki tulee olla puhdas, kuiva ja takuton. Muista tarkistaa takuttomuus myös meille pesuun tulevien koirien osalta. Muussa tapauksessa varattu aika ei välttämättä riitä takkujen selvittelyyn, pesuun, kuivaukseen ja trimmaukseen.
Joskus kuitenkin koirissa on takkuja; kerrothan siitä jo aikaa varatessasi, niin osaamme varata tarpeeksi aikaa myös takkujen poistoon.
Noudata sovittuja aikoja – älä tule liian aikaisin, äläkä myöskään myöhässä. Varaamme yhdessä koirallesi tietyn trimmausajan ja jos myöhästyt, ei varattu aika välttämättä riitä. Tule sisään vasta omalla vuorollasi, näin annat työrauhan edellisen koiran trimmaamiseen. Meillä ei valitettavasti ole erillisiä odotustiloja.
Tämä pätee myös silloin, kun noudat oman koirasi trimmauksesta; tule sisään sovittuun aikaan, liian aikainen ilmestyminen yleensä innostaa koiraa ja se on vaikea saada trimmattua loppuun.
Ulkoloiset ja rokotukset. Huolehdithan, että koirasi rokotukset ovat voimassa ja ettei siinä ole ulkoloisia. Ulkoloisista yleisimmät, kirput ja täit, tarttuvat helposti varsinkin koirasi tavatessa muita koiria. Mikäli koirastasi löytyy ulkoloisia, veloitamme lisämaksun joka kattaa välineiden sekä trimmaamon desinfioinnin ja puhdistukseen tarvittavat aineet sekä siivoukseen kuluvan ylimääräisen ajan. Rokotusohjelman voit tarkistaa koiraasi hoitavalta eläinlääkäriltä.
Esteen sattuessa, muistathan perua aikasi viimeistään edellisenä arkipäivänä klo 17 mennessä. Myös tekstiviesti käy. Siten ehdimme saada tilalle toisen asiakkaan. Peruuttamatta jätetystä ajasta veloitetaan 30 € peruutusmaksu.

